O nas

AVIA rodziła się w czerwcu 2011 roku. Inicjatorem Klubu był Marek Gołębiewski, wówczas mieszkaniec Kamionek od zaledwie pół roku. Na pierwszym spotkaniu organizacyjnym, na zaproszenia w formie maili, telefonów i kilku wywieszonych ogłoszeń, w remizie w Kamionkach 17 czerwca pojawiło się 10-12 osób. Podczas spotkania Marek Gołębiewski przedstawił wizję przyszłego klubu, a wśród osób obecnych słychać było głosy negatywne, mówiące o tym dlaczego nie da się tego zrobić. Jednak po spotkaniu zabrali głos pozostali „zapisz mój numer, jeśli nie zabraknie Ci determinacji możesz liczyć na moją pomoc” – wśród tych osób byli Paweł Królczyk, prowadzący wówczas zajęcia sportowe na boisku za starą szkołą w Borówcu, Dariusz Krzak, który podpowiedział, że w okolicy działa amatorski klub KaDe Daszewice, z zawodnikami którego można rozmawiać o ewentualnym dołączeniu lub pomocy przy zawiązaniu stowarzyszenia. Pomoc we wszelkich sprawach zadeklarowała ówczesna Sołtys Kamionek, również związana z OSP – Małgorzata Walkowiak. Pomoc Pani Sołtys, jak czas pokazał, miała istotny wpływ na rozwój młodego Klubu.

18 czerwca swój mecz w lidze kórnickiej rozgrywał zespół KaDe. Nie można było trafić na lepszy jego fragment. Spotkanie w atmosferze skandalu zakończone zostało po kilku sekundach, grubo przed czasem. Obecni byli tam Marek Gołębiewski i Dariusz Krzak. Ta sytuacja dała świetny zaczyn pod rozmowy z zawodnikami KaDe, który wyrazili zainteresowanie nowym bytem, który miałby rywalizować w rozgrywkach Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej.

20 czerwca odbyło się trzecie spotkanie, na którym pojawiło 17 osób. Dało to możliwość zawiązania stowarzyszenia. 20-go czerwca 2011 roku powstaje stowarzyszenie Klub Sportowy AVIA. Na czele Klubu staje trzyosobowy Zarząd z Markiem Gołębiewskim jako Prezesem, członkami Pawłem Królczykiem i Darkiem Krzakiem. Nieco po terminie, ale ze zgodą Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej, zgłoszono zespoły do rozgrywek seniorskich B-klasy oraz rocznika 2003.

Praca nad budowaniem składu rozpoczęła się po urlopach w sierpniu, kiedy do rozgrywek zostały tylko cztery tygodnie. W sierpniu chęć gry w drużynie seniorskiej zgłosiło sześciu zawodników z KaDe, a zespół był kompletowany o osoby, które pojawiały się na Orliku w Kamionkach oraz kolegach osób, które zgłosiły się do gry. Pierwszym trenerem seniorów został Dariusz Kamiński. Zajęcia z dziećmi od początku istnienia klubu były prowadzone przez Pawła Królczyka, ale z grania drużyny w rozgrywkach klub jednak zrezygnował.

2011/2012

28 sierpnia 2011 roku AVIA rozegrała swój pierwszy mecz wyjazdowy z zespołem poznańskiej 13-tki. Spotkanie zakończyło się remisem 3:3. Jak się później okazało był to jedyny punkt zdobyty w rundzie jesiennej, a bilans jesieni to 0 zwycięstw, 1 remis i 10 porażek. Po drugim meczu z prowadzenia drużyny zrezygnował trener Dariusz Kamiński. Były wówczas rozważane różne kandydatury na nowego trenera, ale pomysłem Marka Gołębiewskiego było by seniorów, podobnie jak w przypadku młodzieży, prowadził Paweł Królczyk. Tak też się stało i po wystaraniu się dlań licencji trenerskiej od trzeciego meczu to Paweł Królczyk przejął drużynę. Zwycięstw nie było, ale był to czas pionierski, czas budowy, i pomimo wyników, czas wielkiego entuzjazmu. Co mecz pojawiał się ktoś nowy, a zespół grał wszystkie spotkania na wyjeździe mając pół roku na znalezienie boiska, na którym w rundzie wiosennej miał rozegrać wszystkie mecze w roli „gospodarza”. W tym sezonie obok Pawła Jareckiego, pierwszego kapitana drużyny i zawodnika, wokół którego budowana była drużyna, w zespole pojawili się między innymi Maciej Reszela (również grający od pierwszego meczu), Michał Staszak i Mateusz Olejniczak. Maciej Reszela, Michał Staszak i Mateusz Olejniczak reprezentują barwy naszego Klubu do dzisiaj (!). Ważnym momentem było dołączenie do zespołu grupy zawodników z poznańskiego osiedla Powstańców Warszawy z Grzegorzem Chorkiem na czele. Zespół grając ostatecznie mecze „u siebie” na obiektach Kotwicy Kórnik w rundzie wiosennej zgromadził 22 punkty. Debiutancki sezon zakończyliśmy na 9 miejscu.

2012/2013

Sezon zaczęliśmy ambitnie. Z Inicjatywy trenera Pawła Królczyka drużyna pojechała na kilkudniowy obóz przygotowawczy na Kaszubach. W tym sezonie zespół pierwszy raz wziął udział w rozgrywkach okręgowego Pucharu Polski. Do Avii, przejmując i rozbudowując drużyny młodzieżowe, dołączył Krzysztof Pancewicz. Zanim w pełni oddał swój czas Avii, przez jakiś czas łączył zajęcia z dziećmi w Kamionkach z prowadzeniem zespołów seniorskich w wielu wielkopolskich klubach. Wiosną w rozgrywkach WZPN zadebiutowała pierwsza drużyna młodzieżowa AVII – wówczas Orliki, rocznik 2003. Na pięć kolejek przed końcem rundy wiosennej czasowo obowiązki trenera za Pawła Królczyka objął grający w zespole Damian Konieczny, a od rundy wiosennej trener Krzysztof Osses. Pod koniec rundy wiosennej trener Krzysztof Pancewicz zasygnalizował potrzebę odciążenia go w obowiązkach i zaproponował podjęcie rozmów z Tomaszem Genderą, swoim dawnym zawodnikiem z czasów Warty Poznań. Trener Gendera kończył właśnie swoją karierę zawodniczą w IV-ligowej drużynie 1920 Mosina. Jednocześnie był nauczycielem WF w sąsiadujących z Kamionkami Daszewicach. Jego zadaniem miało być prowadzenie rocznika 2001. 10 Czerwca 2012 roku, niezwykle ceniony w Klubie trener, Krzysztof Osses poinformował o ciężkiej chorobie i koniecznym czasowym rozbratem z piłką. „Trenerze, jest Pan ceniony jako Trener i Człowiek – niech Pan się leczy, a miejsce na ławce trenerskiej będzie na Pana czekało. Znajdziemy kogoś czasowo na zastępstwo”. Poproszono trenera Tomasza Genderę, by nastawił się, że od nowego sezonu poza rocznikiem 2001 czasowo przejmie również prowadzenie drużyny seniorskiej. Zespół seniorów zakończył sezon na 7 miejscu, rozgrywając już ostatnie mecze bez trenera, u którego pogłębiała się choroba. Po 26 meczach, z 35 punktami zajęliśmy 7 miejsce. 10 Lipca Trener Osses zmarł. Zapisał się w pamięci zawodników jako niezwykle szanowany człowiek. Trener Gendera usłyszał „Tomeczku, drużyna seniorska jest Twoja – już nie tymczasowo”

2013/2014

Kolejny krok do przodu. Zgłaszamy do rozgrywek drugą drużynę seniorską oraz roczniki 2001, 2003, 2004, 2005. Rocznik 2005 jako pierwszy wygrywa swoją grupę. Drużyny seniorskie zajmują kolejno: AVIA I, w debiutanckim sezonie Trenera Gendery, 9 miejsce, AVIA II 7 miejsce. Drużyny seniorskie przeciętnie, ale coraz bardziej widać Klub w rozgrywkach grup młodzieżowych.

2014/2015

Sezon 2014/2015 to rok sukcesów, rok przełomu. Trener Gendera realizuje swój autorski projekt budowania zespołu. Zespół seniorski zajmuje drugie, dające awans miejsce w rozgrywkach. Niestety WZPN weryfikuje nam kilka meczów wstecz jako walkowery zabierając nam punkty, z czym się nie zgadzamy. AVIA II w swojej grupie zajmuje trzecie miejsce, ale z najlepszym bilansem z trzecich miejsc, co według regulaminu WZPN powinno dać awans. Niestety Związek pozwala Liderowi Swarzędz przystąpić do rozgrywek seniorskich od razu od A-klasy odbierając nam miejsce w A-klasie. „Coś nie gra. Możemy być pierwszym klubem, którego obie drużyny na boisku uzyskują awans, i oba awanse mogą zostać odebrane nam administracyjnie”. Zaczyna się walka. Pisma, spotkania. Prezesa Marka Gołębiewskiego w walce wspiera związany z klubem prawnik Maciej Zegan. Zakończenie sezonu i informacja, że zostajemy w B-klasie, ale walka trwa. W końcu informacja. Mamy to! „A-klasa jest nasza”. W rozgrywkach uczestniczą drużyny młodzieżowe – roczniki 2005 i 2006 wygrywają swe grupy, seniorzy awansują – stajemy się coraz bardziej poważnym klubem na wielkopolskiej mapie piłkarskiej.

2015/2016

Debiut seniorów w A-klasie i jak się później okaże bardzo dobry wynik na koniec sezonu (3. miejsce), AVIA II w B-klasie (i ostatnie miejsce w tabeli). Współpraca obu drużyn układa się źle – brak chemii między trenerami, niechęć zawodników do przesunięć między drużynami. „Po co oni w ogóle są w klubie” – mówią przeciwnicy rezerw. „Bez nich nie mielibyśmy Kalwasińskiego i Diego. Nie byłoby awansu” – odpowiada najdłużej broniący AVII II Prezes Gołębiewski. Ostatecznie po sezonie drugi zespół zostaje rozwiązany, niemal w całości zaproponowany i przyjęty przez Pogrom Luboń, a o rozwiązaniu po ostatnim meczu decyduje nie wynik sportowy, a sprawy pozasportowe. Drużyny seniorskie grają wszystkie mecze jesienne na wyjeździe, wiosną gramy w Kamionkach, w których otwarcie boiska było na pewno wydarzeniem sezonu. Obiekt, o który bardzo długo walczyliśmy. W walkę o zaangażowali się Radny Tomasz Nagler, a zwłaszcza Małgorzata Walkowiak. Boisko w większości sfinansowane zostało przez Gminę Kórnik, na co nie wystarczyło finansów trzeba było zrobić własnymi rękami – byłoby bardzo ciężko, gdyby nie włączenie się w prace Marka Niemczala, którego firma TRAWMAR, od tamtego czasu dba by murawa w Kamionkach była chlubą Klubu. Trwa rozwój grup młodzieżowych, a do rozgrywek przygotowywany jest rocznik 2007, który rokuje, że będzie bardzo mocny. Eryk Horłoza, kierownik drużyny rocznika 2007 staje się wzorem – z czasem skończy kurs trenerski i wejdzie do sztabu szkoleniowego. W działania klubu swym zaangażowaniem dużo dobrego wnoszą Jakub Milarski i Jerzy Walczyk. W szkole w Kamionkach powstaje UKS AVIA z sekcją tenisa stołowego, prowadzone są treningi dla młodzieży, a drużyna dorosłych przystępuje do rozgrywek IV ligi. Dzięki zaangażowaniu Tomasza Kamińskiego Avia zostaje partnerem Borussii Dortmund. Kamionki zostają jednym z kilku punktów na mapie Polski gdzie szkółka piłkarska z Dortmundu EVONIK, corocznie nieprzerwanie do dnia dzisiejszego, wraz z AVIĄ organizuje letnie szkolenia piłkarskie dla młodzieży.

2016/2017

Na początku września 2016 trener Pancewicz kończy pracę w innych klubach, od tego czasu wiążąc się już wyłącznie z AVIĄ. W rozgrywkach grają coraz młodsi Aviatorzy. Debiutuje rocznik 2008, a w roczniku 2007, po raz pierwszy w historii, klub do rozgrywek wystawia dwie drużyny z jednego rocznika. Chęć zaangażowania w sprawy klubowe sygnalizuje nowy mieszkaniec Kamionek – Sebastian Johnson. Latem 2017 roku z inicjatywy trenera i członka Zarządu Krzysztofa Pancewicza, organizowany jest wyjazdowy tygodniowy obóz piłkarski w Łężeczkach – od tamtego czasu takie zgrupowanie organizowane jest corocznie i nieprzerwanie. Seniorzy awansują do klasy okręgowej. Prezes Gołębiewski sygnalizuje zmęczenie materiału i ogłasza rezygnację z prezesowania wraz z końcem roku kalendarzowego. W komunikacie informującym o tym namaszcza swego następcę – Krzysztofa Pancewicza.

2017/2018

Od lutego 2017 orku w ramach UKS Avia uruchomiona została, działająca do dziś, prowadzona przez Piotra Posadzego sekcja Tae Kwon Do. W rozgrywkach młodzieżowych debiutują chłopcy z roczników 2009, 2010 i 2011. Po raz pierwszy w rozgrywkach WZPN na wniosek Krzysztofa Płoszaja zostaje zgłoszona drużyna Oldboyów, która prowadzona jest w duecie z Markiem Gołębiewskim. W piłce seniorskiej sezon reorganizacji rozgrywek. Między klasą okręgową, a IV ligą ma zostać utworzona klasa międzyokręgowa. Seniorzy, kończą rok kalendarzowy na szóstym miejscu, ostatnim dającym potencjalnie awans do klasy międzyokręgowej. Kierownikiem drużyny wraz z początkiem sezonu zostaje, pierwszy z prawdziwego zdarzenia kierownik, doświadczony na tym stanowisku w innych klubach Idzi Burzała. Zawodnicy rocznika 2007 wygrywają rozgrywki w swojej kategorii wiekowej. Wraz z końcem roku kalendarzowego powstaje nowy Zarząd. Formalnie kończy się era Marka Gołębiewskiego, nowym Prezesem zostaje Krzysztof Pancewicz, a do Zarządu wchodzą również Eryk Horłoza, który wraz z prezesem deklarują nacisk na działania z młodzieżą i Sebastian Johnson, który deklaruje zaangażowanie w sprawy seniorów. Z początkiem roku zbiera się nowy Zarząd wraz z zaproszonym na pierwsze dwa spotkania ex-Prezesem Markiem Gołębiewskim. O ile wcześniejszy czas można było nazwać czasem rozwoju, ze względu na rozmiar klubu, omawiane są tematy uporządkowania spraw wewnątrzklubowych. Seniorzy kończą rozgrywki na siódmym miejscu, a rocznik 2007 gra w grupie mistrzowskiej. Kursy trenerskie kończą związani z Kamionkami zawodnicy – Jakub Motała i Maciej Reszela.

2018/2019

Seniorzy zajmują w klasie okręgowej wysokie czwarte miejsce. W rozgrywkach młodzieżowych debiutuje kolejny rocznik 2012, a rocznik 2007 znów wygrywa swoje rozgrywki i wiosną gra w grupie mistrzowskiej. W grupie mistrzowskiej rywalizuje także rocznik 2011. W pracach Zarząd wspierany jest przez nową osobę - Adama Durzyńskiego. Powstaje nowa klubowa strona internetowa, a Klub intensyfikuje starania o Brązowy Certyfikat Szkółki Piłkarskiej PZPN. W zakończonej rundzie wiosennej 2019 Avię reprezentowało 9 zespołów dzieci i młodzieży, Oldboye oraz Seniorzy. Nie zatrzymujemy się...

Historia toczy się dalej...

Trenerzy
Eryk
Horłoza

Jakub
Motała

Maciej
Reszela

Jacek
Wróblewski

Dariusz
Kramarczyk

Kamil
Owczarzak